Słowo wstępne - od autora blogu

Witam. Na imię mam Łukasz. Na tym blogu będę pisał o języku PHP. Będę starał się to robić w zrozumiały dla wszystkich osób. Podstawy języka nie są trudne do opanowania. Ja uczyłem się tego języka na własną rękę z internetu oraz z podręczników:

  • http://php.net/ - najnowsze informacje, manual, bardzo dobre źródło wiedzy nt. języka PHP
  • https://forum.pasja-informatyki.pl/ - forum dla informatyków (niektóre rozwiązania moich problemów tam znalazłem)
  • http://phpkurs.pl/ - kurs PHP - niektóre rzeczy są już nieaktualne, ale nie oznacza to że nie można się czegoś tam nauczyć ;)
  • http://webmade.org/kursy-online/kurs-php.php - kolejny kurs PHP
  • PHP7 Praktyczny kurs autorstwa Marcina Lisa - książka - polecam przeczytać, póki jeszcze aktualna, jest tam wiele wytłumaczeń co do czego można używać, praktyczne ćwiczenia do samodzielnego wykonania, dużo przykładów, dobre opisy.
  • Mistrz PHP. Pisz nowoczesny kod autorstwa Davey Shafik, Lorna Mitchell, Matthew Turland - podręcznik o programowaniu obiektowym. Są tam opisane zasady oraz różne sposoby programowania obiektowego. Są przedstawione niektóre wzorce projektowe oraz wzorzec architektoniczny (mój ulubiony) Model-View-Controler (MVC). Są tam też przedstawione zagadnienia związane ze REST oraz API, tworzenie obiektowej bazy danych (PDO) i wiele wiele innych ważnych dla dzisiejszego PHP rzeczy (mimo że podręcznik jest do starej wersji php 5.3). Dzięki tej książce zrozumiałem tak na prawdę istotę obiektowego programowania. Po poznaniu wszystkich podstaw odsyłam was do tego podręcznika ;)
  • Symfony - framework (w skrócie "szkielet do budowy aplikacji" ~wikipedia). Ułatwia pracę w pisaniu nowoczesnych stron bazujących na języku PHP. Wykorzystuje on zasady wzorcu MVC. Na tym frameworku powstały takie silniki/kreatory jak: Drupal, phpBB, laravel, eZ Publish, OroCRM, Piwik. Za jego pomocą można stworzyć dowolną stronę do dowolnego przeznaczenia o dowolnej treści.
Już jak widać pojawiły się dziwne nazwy, ale to nic strasznego. Do nauki języka PHP (i nie tylko php) wymagane są cierpliwość oraz chęci. Bez odpowiedniego nastawienia niczego nie nauczymy.

Drogi czytelniku. Z chęcią podzielę się z moją wiedzą od całkowitych podstaw do tworzenia aplikacji internetowej na frameworku. Postaram się to wszystko ubrać w odpowiednie analogie i obrazy, żeby to wszystko można było zrozumieć.

Jak coś to wymagam znajomości podstaw języka HTML oraz podstaw języka CSS (choć z nim będzie o wiele dużo mniej przykładów). Elementarne podstawy, opisy i sposoby działania obu języków znajdziecie w tych kursach: http://www.kurshtml.edu.pl/

Jakieś pytania? Warto zawsze jakieś mieć. ;)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co potrzebuję do PHP?

Przydatna teoria #1 - Co to jest PHP?