Co potrzebuję do PHP?

1. Przygotowanie do pracy z językiem PHP.
To co będzie potrzebne, to oczywiście nastawienie i przygotowanie komputera. A teraz czas na troszkę definicji: PHP jest językiem programowania interpretowanym najczęściej przez serwer na którym jest specjalne środowisko, które tłumaczy ten język i ostatecznie daje odpowiedź najczęściej klientowi. Co ten bełkot oznacza? Skupmy się na tym że my będziemy wykorzystywali PHP w komunikacji Klient-Serwer. Przykład:


Widzisz tą stronę? To dzięki temu że twoja przeglądarka powiedziała serwerowi Google: "Ej! Panie dawaj mnie co wyświetlić pod tym linkiem!" na co Google przesłał dane twojej przeglądarce przez co widzisz tą stronę.

Teraz rozłóżmy przykład na czynniki pierwsze:

  1. Wchodzisz na stronę: przeglądarka wysyła żądanie do serwera oraz różnego rodzaju informacje, dzięki którym serwer wie jak przetworzyć żądanie (np. typ systemu, rodzaj przeglądarki, itd.).
  2. Serwer myśli co by tutaj ci pokazać: wykonuje kod w języku PHP.
  3. Wysyła odpowiedź: w tym przypadku treść strony internetowej w języku HTML.
  4. Twoja przeglądarka to odbiera.
  5. Możesz teraz cieszyć wzrok udanym rezultatem z kliknięcia w link.
Ten proces może i trwał 0,02 sekundy (czas jest zależny od wielu czynników np. prędkość łącza), ale w ciągu tego czasu wiele się działo. Jak to się mówi: czas szybko mija gdy dobrze on mija ;).

Dobra dobra, ale skąd ten serwer? Jak programować w PHP na kompie?
Odpowiedź jest prosta jak budowa cepa: trzeba sobie zainstalować serwer PHP. Jest to najłatwiejszy sposób uruchamiania skryptów PHP na komputerze. Ja polecam XAMPP.

I oto tutaj zaczyna się całe przygotowanie komputera do pracy z PHP. XAMPP to specjalne oprogramowanie służące do stworzenia serwera PHP (i nie tylko, ale o tym kiedy indziej). Serwer PHP przyda nam się do sprawdzania poprawności naszego kodu PHP oraz do uruchamiania tego kodu poprzez wchodzenie na stronę naszego serwera (u nas to będzie http://localhost/).



Wchodzimy na stronę: https://www.apachefriends.org/pl/index.html i pobieramy wersję XAMPP odpowiednią dla naszego systemu: jeśli mamy Windows to pobieramy wersję na Windows, jeśli mamy Mac OS X to tą wersję. Myślę że z tym nie będzie problemu.


W moim przypadku będzie to XAMPP dla Windowsa oraz dla wersji PHP 7.2.0. 

2. Instalacja XAMPP na systemie Windows.
Mając już pobrany XAMPP możemy zabrać się do jego instalacji. Uruchamiamy pobrany plik, a otworzy nam się kreator instalacji:


NEXT - dalej mamy wybór komponentów: jeśli chcesz używać tylko XAMPPa to zalecam zaznaczenie ich wszystkich:


Serwery:
  • Apache to będzie nasz główny serwer do wyświetlania strony. Na nim będzie zainstalowany PHP.
  • MySQL - serwer baz danych (jest napisane MySQL, ale tak na prawdę to jest MariaDB, jest to po prostu nowszy MySQL). SQL i PHP są prawie że zawsze wykorzystywane razem. Dzięki bazom danych ułatwimy sobie życie w segregowaniu i użytkowaniu zapisywanymi danymi.
  • FileZilla FTP Server - serwer plików, przydatny gdy uczymy się tworzyć usługi z wykorzystaniem serwera FTP. 
  • Mercury Mail Server - serwer POP3, SMTP oraz IMAP. Co to? Serwer poczty. Przyda nam się do tworzenia usług pocztowych. W języku PHP będziemy pisali e-maile.
  • Tomcat - "Apache Tomcat – kontener aplikacji webowych rozwijany w ramach projektu Apache. Jako kontener aplikacji jest serwerem, który umożliwia uruchamianie aplikacji internetowych w technologiach Java Servlets i Java Server Pages." ~Wikipedia
Języki programowania:
  • PHP - no cóż... już kilka razy pisałem po co on nam :)
  • PERL - mówiłem żeby wszystko zaznaczyć? O PERLu (po za tym wpisem) nic więcej nie napiszę. Jest to język działający na podobnych zasadach co PHP. W języku PHP jest implementacja języka PERL więc osobne instalowanie tego języka nie jest konieczna.
Narzędzia:
  • phpMyAdmin - specjalne środowisko do przeglądania bazy danych oraz do wywoływania skryptów w języku SQL. Dzięki niemu można łatwo zarządzać bazami danych.
  • Webalizer - narzędzie do analizowania ruchu strony oraz tworzy statystyki.
  • FakeSendmail - aplikacja emulująca konsolę Sendmaila. W skrócie przyda się do wysyłania poczty e-mail.
Teraz gdy wiemy co jest czym możemy przejść do kolejnego kroku!

NEXT Pojawił nam się wybór miejsca instalacji. Polecam zostawić domyślną, ale jeśli nie chcemy, aby tak zostało nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją zmienić. WAŻNE jest to żeby zapamiętać gdzie zainstalowaliśmy XAMPPa. (Uwaga, wyświetli się błąd jeśli folder gdzie chcemy zainstalować xamppa nie będzie pusty).



NEXT Tutaj tą opcje możemy odznaczy, no chyba że chcemy coś więcej poczytać ;)


NEXT und NEXT! Oczekiwana instalacja! Teraz na twój dysk są zgrywane wszystkie potrzebne pliki dzięki którym staniesz się sławnym webmasterem! TAK! Jesteś coraz bliżej sukcesu!


Potem, mimo ambicji patrzenia na zielony pasek postępu, pojawi nam się ekran końcowy kreatora instalacji. Zostawiamy zaznaczoną opcję (bo chcemy uruchomić XAMPPa). Teraz trzeba zakończyć naszą instalację FINISH! 




3. Konfiguracja XAMPPa do dalszej pracy.

Po instalacji wyskoczy nam wybór języka. Oczywiście wybieramy ten który bardziej rozumiemy. U mnie to będzie USA (ciekawi mnie ilu Polaków wybrało niemiecki).


SAVE
Otworzył nam się długo wyczekiwany panel kontrolny XAMPPa!
Skonfigurujemy go do naszej codziennej pracy. Wchodzimy w Config (po prawej na górze strony okienka), a potem w sekcji Autostart of modules zaznaczamy Apache. Spowoduje to automatyczne uruchamianie modułu Apache podczas startu systemu. 

Uwaga!
Jeśli nie chcesz, aby Apache uruchamiał się wraz ze startem systemu to możesz pominąć ten krok! Ale pamiętaj, aby zawsze go manualnie uruchamiać klikająć START na panelu kontrolnym wtedy gry będziesz programować w PHP.

SAVE.
Póki co skupimy się na samym module Apache. Inne zostaną omówione w innym czasie.
Teraz musimy uruchomić nasz serwer. Kliknijmy w Start obok modułu Apache. Po chwili uruchomi nam się serwer. 


Jak widać Apache teraz ma PID(s) 3040 oraz 5656 (u innych mogą to być inne liczby) oraz porty 80 i 443. Co do PID(s) jest to identyfikator procesu. Jeśli Apache nam się zawiesi to dzięki PID możemy "zabić" ten proces. Wymaga to umiejętności korzystania z systemowej konsoli. Na szczęście Apache jest stabilny, więc myślę że nigdy nie użyjemy PIDów.
Mamy jeszcze porty: 80 oraz 443. Jest to bardzo ważne na których portach działa nam Apache. Jeśli są one zablokowane lub korzysta z nich inny program (np. Skype) to wtedy nie będziemy mogli używać tego modułu i nie będziemy mogli programować w PHP.

Uwaga!
Jeśli nie używasz innych programów wykorzystujące porty 80 oraz 443 to należy albo zmienić ich ustawienia (tak aby nie używaly tych portów), albo je wyłączyć przed uruchomieniem Apache.

Mamy już na czym uruchamiać nasze skrypty. Nie mamy jeszcze w czym je pisać.

4. Wybór edytora skryptów.
Tutaj wybór pozostawiam wam! Tak na prawdę każdy woli co innego. Ja wypiszę kilka znanych IDE oraz edytorów dla języka PHP:
  • Eclipse for PHP
  • PhpStorm
  • Netbeans (nie polecam)
  • Visual Studio Code (tego ja używam)
  • Notepad++
Ja osobiście używam Visual Studio Code jednakże zaznaczam że to środowisko trzeba skonfigurować, doinstalować do niego kilka dodatków, aby można było w nim płynnie pisać w PHP oraz sprawdza poprawność kodu (ma moduł debugowania).

Dla początkujących programistów polecam Notepad++. Nie jest dobry, mało pomaga, ale za to lepiej działa na zapamiętywanie ;) Ważne żeby pilnować się w nim z kodowaniem (w konfiguracji można ustawić na stałe). Ma być ono UTF-8 (bez BOM).

Mam niemiłe doświadczenie z Netbeans. Nie chcę dużo narzekać. Dla mnie to po prostu toporne środowisko.

Z Eclipse mam doświadczenie, ale pisałem w nim w języku Java. Jest to dość "specyficzne" środowisko programistyczne. Nie jest jakieś trudne do opanowania. Nie wiem jak sytuacja wygląda z wersją dla PHP.

PhpStorm - nigdy nie używałem (już nie miałem potrzeby testowania kolejnego środowiska), ale napisałem o jego istnieniu, gdyż też jest znany. Pytanie czy to Cejrowski czy to Wojewódzki wśród środowisk programistycznych?

W kwestii edytora skryptów polecam sobie przetestować różne warianty. Wszelkie screeny z kodu będę miał z programu Visual Studio Code.

Po instalacji środowiska możemy dodatkowo ustawić go w XAMPPie. Robimy to wyszukując program na komputerze:



PODSUMOWANIE
Mamy środowisko uruchomieniowe oraz środowisko programistyczne (IDE). Zainstalowaliśmy również interpreter PHP. Od teraz nasz komputer jest gotowy do nauki programowania w języku PHP.

W kolejnych wpisie napiszemy pierwszą aplikację webową oraz dowiemy się gdzie zapisywać nasze projekty. Jeszcze jedno! Proszę uruchomić przeglądarkę: na tej stronie: http://localhost/ jest to lokalny adres naszej strony. Pod tym adresem będą nasze przyszłe projekty:



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przydatna teoria #1 - Co to jest PHP?

Słowo wstępne - od autora blogu